Наше місто
 Місто з «Лебединої пісні»


         Нова Каховка – наймолодше місто на Херсонщині, що виникло на місці села Ключового (заснованого у 1891 році) у зв’язку з початком будівництва у 1950 році Каховської ГЕС. За переказами село дістало назву Ключове від кристально-прозорих джерел, що й досі дзвенять у розкішному парку понад усім містом та попід кручами.

      Днем народження міста вважається день присвоєння йому Президією Верховної Ради найменування – Нова Каховка, тобто 28 лютого 1952 року. Якщо порівнювати забудову Каховської ГЕС з будівництвом світових пам’яток, то усього лише за 5 років було побудовано понад 10 єгипетських пірамід Хеопса.

      Щоб поставити греблю і станцію, довелось перемістити 50 мільйонів кубометрів ґрунту. У липні 1955 року гідробудівники спрямували течію річки в нове русло, перекривши старе. На їх спорудженні працював висококваліфікований 15-тисячний загін будівельників, що відроджував з руїн Дніпрогес.

      Вересень 1956 року увійшов в історію будови як місяць, коли всі шість агрегатів Каховської ГЕС запрацювали на повну потужність.

Народження Нової Каховки було свого роду перемогою людського духу. Судіть самі: Каховську ГЕС зводили на дрібнозернистому муловому ґрунті. Жодного бараку, жодного метра тимчасового житла – будували тільки благоустроєні будинки, всі шляхи у місті закладались тільки з твердим асфальтованим покриттям. Місто житловою площею близько 100 тисяч квадратних метрів з повним комплексом культурно-побутових об’єктів було відбудоване за неповні 4 роки, тобто ще до моменту закінчення будівництва Каховської ГЕС.

     Девізом будівельників міста стали слова: «Будувати не тимчасове житло, а навіки!». Тому, коли на початку 50-тих років сюди приїхало багато ведучих архітекторів і художників, вони не тільки готували ескізи, але й власноруч виконували розписи, барельєфи, орнаменти.

      Архітектурне рішення Нової Каховки – це той рідкісний випадок, коли в обличчі міста назавжди відкрилось щось нове, адже автори вдалися до стиля вишуканого і простого, з геометрично викресленим сюжетом споруд, класично-чіткою каліграфією вулиць.

             На Всесвітньому симпозіумі архітекторів світу (1958 р., Москва) місто отримало високу оцінку та лагідну назву – місто із «Лебединої пісні». Рішенням Ради Міністрів України Нова Каховка віднесена до числа архітектурних пам’ятників України.

С О Ц І А Л Ь Н О - Е К О Н О М І Ч Н И Й
 П А С П О Р Т
                 м. Нова Каховка станом на 01.01.2014 року.


       Місто Нова Каховка – значний промисловий, торгівельний, санаторно-курортний,  лікувально-оздоровчий, спортивний і культурний центр Херсонської області. Це місто обласного підпорядкування.

До складу Новокаховської міської ради входять:

м. Нова Каховка, м. Таврійськ, смт. Дніпряни, с. Райське, Корсунка, Обривка, Маслівка, Тополівка, Піщане, Плодове, Нові Лагері.


ВІДСТАНЬ до: Херсона – 78 км., Каховки – 10 км., Кривого Рогу –170 км., Сімферополя – 237 км., Запоріжжя – 298 км., Києва – 640 км.


ТЕРИТОРІЯ – 22,3 тис. га., сільгоспугідь – 7,8 тис. га


НАСЕЛЕННЯ  на 01.01.2014 – 69000 осіб (6,4 % обласного), в т.ч  Нова Каховка – 47638 осіб.


ОСВІТНІЙ РІВЕНЬ:

68,5% населення мають середню, середню-спеціальну, початкову вищу і вищу освіту.


НАЦІОНАЛЬНИЙ СКЛАД:  українці, росіяни, білоруси, вірмени, молдавани, євреї, греки, цигани, грузини, поляки.


В  ІСТОРІЇ  НОВОЇ КАХОВКИ:


v       Героїв Радянського Союзу – 2

v       Героїв Соціалістичної праці – 7

v  «Заслужених будівельників України» - 11

v  «Заслужених енергетиків України» - 4

v  «Заслужених працівників освіти» - 11

v  «Заслужених працівників культури» - 10

v  «Заслужених тренерів України» - 9

v  «Заслужених раціоналізаторів України» - 2

v  «Заслужених працівників сільського господарства України» - 2

v  «Заслужених меліораторів України» - 2

v  «Заслужений лікар України» -1

v  «Почесних громадян Нової Каховки» - 18

        

      Сьогодні Нова Каховка – сучасне індустріальне місто. Економічну основу складають промисловість та малий бізнес. Промисловий комплекс міста Нова Каховка представлений обробною галуззю та галуззю виробництва та розподілення електроенергії, газу та води. Промислову галузь представляють 19 підприємств основного кола.


НАЙБІЛЬШІ З НИХ:


Ø  ПАТ «Новокаховський завод «Укргідромех»

Ø  АТ «Завод крупних електричних машин»

Ø  ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія»

Ø  Каховська гідроелектростанція ім. П.С.Непорожнього філія   

Ø  ПАТ «Укргідроенерго»

Ø  ТОВ «Завод будівельних матеріалів №1»

Ø  Таврійська філія ПАТ «Миронівський завод по виготовленню

    круп та комбікормів»

Ø  ТОВ «Каховка Протеїн-Агро».


         Поліграфічну промисловість міста представляє ТОВ «Новокаховська міська друкарня».
Промисловість будівельних матеріалів представляють 3 підприємства, питома вага яких в структурі промислового комплексу складає 15,8%. 
Галузь металургійного виробництва та оброблення металу представляє ПАТ “Новокаховський завод “Укргідромех». 
    Виробництво виробів з деревини в промисловому комплексі міста представляють 2 підприємства, які виготовляють меблі корпусні, двері металеві вхідні з облицюванням з різних порід деревини, міжкімнатні дерев’яні двері з масиву, меблі з дуба та ясеня тощо.
Виробництво електроенергії в місті здійснює 
Каховська гідроелектростанція ім. П.С.Непорожнього філія ПАТ “Укргідроенерго”.Каховська ГЕС є самим нижнім (шостим) ступенем каскаду дніпровських гідроелектростанцій на території України. Підприємства міста були учасниками міжнародної виставки будівельних матеріалів та інших міжнародних форумів.

       Розвиток міста неможливий без його фінансової інфраструктури, тут функціонують філії та відділення багатьох відомих українських банків, серед яких АППБ «Аваль», ВАТ «Ощадбанк», «Приватбанк», АКБ «Надра» та ін.. В Новій Каховці створені сприятливі умови для розвитку бізнесових структур: в числі перших в Україні створена Реєстраційна палата, стало доброю традицією проведення в нашому місті міжнародних регіональних економічних форумів, науково-практичних конференцій, семінарів, зустрічей.  Щорічно проводиться міжнародна виставка «Таврійський ярмарок», міжнародні економічні форуми, міжнародний туристичний форум «Таврія Туристична»,  в рамках спільних економічних місій відбуваються різні конкурси , як от на кращу рибальську юшку, спортивні змагання, парусні регати, туристичні зліти. В місті функціонує 2 лікарні та поліклініка, 2 дитячих санаторії, санаторій-профілакторій «Таврія», медичний центр «Богдан». Одним із важливих напрямків у місті є розвиток туристичної галузі. На території Нової Каховки та поблизу її кордонів знаходяться: Корсунський монастир, Чорна долина, винні підвали заводу ім. князя Трубецького та ін. У місті функціонує багато закладів культури:  4 музеї, картинна галерея, музична школа, Дитяча школа мистецтв і 2 філії, 42 бібліотеки. Нова Каховка, яка дала путівку у великий спорт олімпійським чемпіонам – легкоатлету Валерію Борзову, веслувальнику Сергію Чухраю, гандболісту Сергію Бебешко, свято береже і примножує спортивні традиції. До послуг спортсменів стадіон «Енергія», спорткомплекс зі стрільби з лука «Динамо», 22 спортзали, 14 футбольних полів, 110 спортмайданчиків, тир, 10 тренажерних залів та 65 інших спортивних споруд. Міжнародний імідж Нової Каховки  формує налагодження ділових стосунків з поляками, французами, англійцями та в’єтнамцями.  Ще у 1961 році місто було прийнято до Всесвітньої організації поріднених міст. І сьогодні новокаховчани підтримують дружні стосунки з французьким містом Сент-Єтьєн-дю-Рувре.

        Молоде не тільки наше місто. Молоді і його жителі. Середній вік новокаховчан – 35,8 років.  

Немає коментарів:

Дописати коментар